Celulitída - Kozmetiký salón LADY, SLOVAKOTEX

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Telo

Pomarančová koža trápi okolo 90 percent žien. Celulitída nemá priamy súvis s nadváhou, je bežným procesom, ktorý postihuje hlavne ženy. Štatisticky je dokázané, že sa vyskytuje najmä v krajinách s vysokou úrovňou života, v ktorých prevláda vyšší príjem energie ako je jej výdaj.
Výraz celulitída vznikol z latinského slova celulitis, čo v preklade znamená zápal buniek. Pri celulitíde nejde o zápal v pravom zmysle slova, ale o dystrofické zmeny podkožného tkaniva, ktoré sa navonok prejavia ako pomarančová koža.
V miestach postihnutých celulitídou sa tukové bunky zlučujú do hroznovitých strapcov, stláčajú cievy a taktiež tlačia na horné vrstvy kože. Spôsobuje to zhoršenie prekrvenia, ktoré bráni zásobovaniu buniek dôležitými látkami a taktiež spomaľuje vylučovanie odpadových látok lymfatickými cestami. V tukových bunkách sa tieto splodiny metabolizmu zadržiavajú, čo sa prejavuje zväčšením ich objemu. To sa následne prejaví na povrchu kože. Výsledkom sú neestetické kopčeky a jamôčky, ktoré pripomínajú pomarančovú kôru.
Celulitída postihuje len určité časti tela. Najčastejšie sú to stehná, zadok, brucho a boky. Celulitída je rozvíjajúci sa proces, ktorý postihuje aj štíhle osoby, najmä ženy, u obéznych je značne výraznejšia.
Stupne celulitídy
Celulitídu môžeme rozdeliť do štyroch stupňov. Stupeň celulitídy sa dá ľahko diagnostikovať pomocou tzv. pinch testu.
1. stupeň
Príznaky celulitídy sú viditeľné len pri stlačení pokožky. Test je veľmi jednoduchý. Prstami stlačíme pokožku na stehne, ak sa ukáže obraz podobný povrchu kôry pomaranča ide o prvý stupeň celulitídy.
2. stupeň
Príznaky celulitídy sú viditeľné aj bez stláčania pokožky prstami. Do tohto stupňa patria drobné nerovnosti, ktoré sa zväčša objavia najprv na vnútornej strane stehien. Viditeľné sú pri napnutí svalu, sedení na tvrdej podložke alebo ostrom bočnom svetle.
3. stupeň
Celulitída je viditeľná vždy bez ohľadu na osvetlenie, státie, sedenie alebo ležanie.
4. stupeň
Celulitída sa prejavuje hrubými nerovnosťami a hlavne nezvratnosťou poškodenia pokožky. Tento stupeň celulitídy sa prejavuje najčastejšie po 40. roku života. Vo väčšine prípadov ide viditeľne o tzv. hruškovitú postavu, keď je obvod stehien výrazne väčší v pomere k celému telu.
Čo podporuje vznik celulitídy?
Celulitída postihuje predovšetkým nežnejšie pohlavie. Jej vznik je podmienený vplyvom niekoľkých faktorov ako sú dedičnosť, nadváha, nesprávna životospráva, ochabnuté svalstvo, hormonálne poruchy, zlý krvný a lymfatický obeh. Celulitída vzniká najčastejšie po puberte. 12 percent žien sa s ňou stretáva už počas pohlavného dozrievania, 20 percent počas tehotenstva a 25 percent postihne až počas klimaktéria.
Faktory podporujúce vznik celulitídy:
- zlé stravovacie návyky
vyprážané jedlá, údeniny, čokoláda, zmrzlina, zemiakové čipsy, biele pečivo, živočíšne bielkoviny, cukry, vody sýtené kysličníkom uhličitým, káva, nedostatok vitamínov a minerálov.
- nedostatočný pohyb, stres a sedavé zamestnanie
- hormonálna antikoncepcia a hormonálna liečba v období prechodu
- fajčenie, ktoré poškodzuje a sťahuje cievnu stenu
- tesná bielizeň, ktorá bráni správnemu prúdeniu krvi
- alkohol, tabak, kofeín
Liečba celulitídy
Pri liečbe celulitídy je potrebné vyzbrojiť sa značnou mierou trpezlivosti. Liečba je zložitý a často aj pomerne zdĺhavý proces. Okrem tzv. domácej liečby, do ktorej môžeme zaradiť napr. masáže, anticelulitídové krémy, striedavá sprcha a mnoho iných nám moderná medicína ponúka aj progresívnejšie metódy boja proti celulitíde.
Talassoterapia
Na miesta postihnuté celulitídou je nanesená biomasa z morských rias. Natreté miesta sa zabalia do špeciálnej látky. Zakryjú Vás elektrickou dekou a následné zvýšenie teploty je sprevádzané zvýšením látkovej premeny. Napoly odumreté bunky, ktoré tvoria pomarančovú kožu sa aktivujú. Aktivované bunky začnú metabolizovať nahromadené tuky a tým vás zbavovať celulitídy.
Mezoterapia
Pri mezoterapii sa liečivá látka do kože aplikuje tenkou ihlou. Po aplikovaní nezostávajú na pokožke žiadne viditeľné stopy. Ako aplikované látky sa používajú látky, ktoré sú taktiež súčasťou anticelulitídových krémov. Na rozdiel od krémov a telových mliek je tento spôsob efektívnejší.
Cellulolipolýza
Pri tomto spôsobe odstraňovania celulitídy sú do kože zavádzané tenké elektródy. Dochádza k pôsobeniu striedavého elektrického prúdu na tukové tkanivá, ktoré menia svoj náboj a tým sa ničia molekuly tuku. Pri cellulolipolýze dochádza k zmenšovaniu tukových zásob, čo má za následok zlepšenie prekrvenia a odtok lymfy.
Ultrazvuk
Pri tomto spôsobe liečby dochádza k zníženiu tukových zásob. Zákrok je bezbolestný a často sa kombinuje s inými metódami.
Pressoterapia
Pressoterapia sa zvyčajne aplikuje po vakuumterapii alebo ultrazvuku. Zlepšuje prekrvenie kože, zmenšuje opuch a zlepšuje odtok lymfy.
Čo pomáha v boji proti celulitíde?
Najlepším spôsobom v boji proti celulitíde je prevencia a jej predchádzanie. Veľmi dôležitý je vyvážený prísun a výdaj energie a taktiež správne zloženie stravy. Nevyhnutné je obmedziť modernú stravu bohatú na vysoký obsah energie s nedostatočným množstvom vitamínov a minerálov.
Ďalším dôležitým a taktiež nevyhnutným aspektom v boji proti celulitíde je pohyb. Podporujete ním aktívny odsun splodín metabolizmu z postihnutých častí. Medzi odporúčané pohybové aktivity patrí rýchla chôdza, jazda na bicykli, plávanie, aqua aerobik, tancovanie a taktiež rôzne posilňovacie cvičenia s dostatočným počtom opakovaní a malými záťažami pre formovanie postavy. Naopak, neodporúčajú sa cvičenia pri ktorých dochádza k otrasom ako sú poskoky.
V boji proti celulitíde je účinná taktiež hlboká masáž.  Dochádza pri nej k výraznému prekrveniu podkožia, zlepšuje odtok lymfy, posilňuje väzivo, urýchľuje odbúravanie tukových zásob, spevňuje podkožie a kožu.
Vhodné je racionálne doplnenie stravy potravinovými doplnkami. Tie zvyšujú prietok krvi v cievach, zvyšujú odbúravanie tukov a aktivitu lymfatických ciev.
Čo na záver? Nezabúdajte, že zázračný prostriedok v boji s celulitídou neexistuje. Nedá sa odstrániť, ale dá sa veľmi výrazne zmierniť. Na to však používanie rôznych krémov určite postačovať nebude. To čo Vám naozaj pomôže je celková zmena životného štýlu. Od výživy, cez pohybové aktivity až po pravidelnú starostlivosť o postihnuté časti tela.
Anticelulitídový plán
Pohyb, pohyb a ešte raz pohyb!
Kto chce mať štíhle a hladké krivky, musí sa pohybovať. Aj v boji proti celulitíde platí staré  známe, športom ku zdraviu. Vytrvalostný tréning ako beh, rýchla chôdza alebo vodné športy spôsobia, že sa Vaše tukové vankúšiky na zadku a stehnách začnú rozplývať. Dôležité je trénovať trikrát do týždňa minimálne 30 minút. Pri celulitíde sú vhodné aj Pilatesove cvičenia, ktoré pôsobia priamo na problémovú zónu.
Stravovanie
Vaša strava by mala obsahovať čo najviac tekutín, nesladené ovocné šťavy, zeleninové džúsy, bylinkové čaje, pažítku, zeler, hrozno, grapefruity, plody mora, orechy, nízkotučné jogurty, tvaroh, strukoviny, obilniny, ryby, chren, reďkovky, rajčiny, zemiaky, hrach, hlávkový šalát, cibuľu, cesnak, jahody, banány.
Naopak, vo vašom jedálničku by nemalo byť miesto pre vyprážané jedlá, hranolčeky, klobásy, tučné mäso, údeniny, výrobky z bielej múky, paštéty, instantné polievky. Soľ a cukor používajte len obmedzene. Straňte sa kofeínu a alkoholu.
Masáž pomáha
Masážou stimulujete prekrvovanie, podporujete efekt pestovanej a elastickej pokožky. Najúčinnejšia je masáž prstami. Masážny olej alebo krém naneste rovnomerne na pokožku. Následne jednotlivé časti pokožky vezmite medzi palec a ostatné prsty, ťahajte nahor a rolujte sem a tam, zdola nahor. Venujte sa tejto masáži aspoň 10 minút každý deň. Efekt sa určite dostaví. Pri masáži za sucha používajte špeciálne kefky s pichliačikmi.
Striedavá sprcha
Pri rannom sprchovaní prechádzajte krúživými pohybmi teplým prúdom vody od bokov cez zadok až po stehná, ukončite ľadovo studenou spŕškou. Takáto striedava sprcha napína pokožku. Striedanie tepla a chladu stimuluje opravný mechanizmus pokožky, čím posilňuje tkanivo.
Dobrá rada
Urobte si masáž postihnutých miest gélom proti celulitíde a následne zabaľte asi na 30 min do potravinárskej fólie. Môžete si dať na seba niečo obtiahnuté, aby ste boli v teple.
Masáže si môžete robiť sama pomocou prstov alebo za pomoci rôznych masážnych pomocníkov. Prípadne Vám ju môže robiť aspoň raz týždenne Váš partner.
Krém proti celulitíde môžete nahradiť zmesou, ktorú si sama pripravíte. Môžete pritom využiť zmes z éterických olejov (napr.: pomaranč, grapefruit, rozmarín, škorica, zázvor,...), ktoré sú vhodné proti celulitíde alebo suroviny z kuchyne (napr.: škoricový zábal
do telového mlieka pridajte mletú škoricu a zázvor).
Nezabúdajte na to, čo sme už spomínali:
- pohyb, bez cvičenia to nepôjde
- pitný režim
- zdravá strava
- striedavá sprcha (aj počas sprchovania si môžete robiť masáž problémových partií napr. obyčajnou žinkou.)
Vydržte! Už po mesiaci by sa mali dostaviť viditeľné výsledky.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky